Informacje dla pacjenta

Dlaczego kaszlemy?

Kaszel jest zjawiskiem, które wiele osób uważa za rzecz oczywistą. Zdolność do kaszlu jest niezbędna do życia, u zdrowych ludzi jest to reakcja obronna chroniąca organizm przed przedostaniem się do układu oddechowego ciał obcych. To odruch wywołany przez podrażnianie błony dróg oddechowych w wyniku dostania się do oskrzeli zwiększonej ilości gazów drażniących, pyłów czy wydzieliny. Zwykle komórki wyściełające drogi oddechowe wytwarzają niewielkie ilości śluzu, który zatrzymuje brud i bakterie. Jeśli dojdzie do jego akumulacji, może to doprowadzić do infekcji. Kaszel to sposób, w jaki organizm usuwa śluz z płuc, zmniejszając ryzyko zakażenia.  

Wzrost ryzyka zapalenia płuc

Jeżeli układ oddechowy działa poprawnie, to wszelkie drobnoustroje dostające się do dróg oddechowych są unieszkodliwiane i w formie śluzu  wydalane z organizmu. Jeżeli jednak odruch kaszlowy jest zaburzony, to zalegająca w układzie oddechowym wydzielina jest pożywką dla drobnoustrojów, co może przyczynić się do powikłań w postaci zapalenia oskrzeli lub płuc i zakończyć hospitalizacją.  

Asystor czy ssak medyczny?

Jeśli kaszel staje się czynnością trudną do wykonania, lekarz może zalecić stosowanie manualnych i/lub mechanicznych technik wspomagania. Ręczne wspomaganie kaszlu polega na wywieraniu przez opiekuna silnego i szybkiego ucisku na nadbrzusza, wypierając powietrze z płuc. Do mechanicznego odsysania wydzieliny stosuje się między innymi ssak, który przez rurkę wprowadzoną do układu oddechowego, pod ciśnieniem, odprowadza zalegający śluz. Aby zebrać wydzielinę z głębokich partii płuc płucnych, z miejsc do których z racji fizjologii nie jesteśmy w stanie dotrzeć ssakiem możemy posłużyć się nieinwazyjnym urządzeniem- asystorem kaszlu. 

Jak działa asystor kaszlu?

Asystor stopniowo dostarcza dużą ilość powietrza podczas wdechu (nadciśnienie). Kiedy płuca zostały rozszerzone (podobnie jak w przypadku normalnego głębokiego oddechu), urządzenie szybko odwraca przepływ w celu wypchnięcia wydzielin (podciśnienie). Wibracje oscylacyjne o wysokiej częstotliwości  pomagają w odrywaniu i przemieszczaniu wydzielin, natomiast szybka zmiana ciśnienia powoduje dużą szybkość przepływu wydechowego z płuc, co sprzyja usuwaniu wydzielin.  

Użycie asystora kaszlu CoughAssist E70 przedstawia poniższy film (dostępne są polskie napisy). 

Wskazania i przeciwskazania do stosowania asystora kaszlu

Przed użyciem tego urządzenia należy skonsultować się z opiekunem medycznym pacjenta, jeśli pacjent cierpi na którekolwiek z następujących schorzeń:

  • Rozedma pęcherzowa w wywiadzie
  • Skłonność do odmy opłucnowej lub odmy śródpiersiowej
  • Jakikolwiek niedawny uraz ciśnieniowy

Jak wygląda terapia przy użyciu CoughAssist E70?

Cykl kaszlu składa się z wdechu, wydechu i pauzy. Standardowa sekwencja składa się z 3 do 6 cykli kaszlu dla pacjentów pediatrycznych i z 4 do 6 cykli dla pacjentów dorosłych, między którymi następuje przerwa na odpoczynek wynosząca od 20 do 30 sekund. Podczas odpoczynku usuwamy wydzielinę widoczną na ustach, w gardle lub rurce tracheostomijnej. Terapia składa się z 3 do 6 sekwencji lub do momentu usunięcia wydzieliny. 

Jak wyglądają przykładowe nastawy asystora CoughAssist E70?

Ciśnienia (dodatnie i ujemne) 

  • Zaczynamy od niskich ciśnień, od 10 do 15 cm H2O, z komfortową dla pacjenta oscylacją. 
  • Oswajamy pacjenta z pracą urządzenia. 
  • Zwiększamy ciśnienia zgodnie z tolerancją pacjenta, zalecane wartości od 35 do 40 cm H2O. 
  • Celem ciśnienia wydechowego jest wywołanie skutecznego przepływu kaszlowego. 
  • Możliwość uciskania brzucha lub  klatki piersiowej podczas wydechu (w trybie auto lub w trybie manualnym z pedałem nożnym).
  • W przypadku zwiększonych oporów (tj. mała średnica rurki tracheo, otyłość, skolioza) lub słabnącej współpracy pacjenta z urządzeniem, konieczne jest zastosowanie wyższych ciśnień. 

Skuteczniejsze usuwanie wydzielin z dróg oddechowych

Terapia z użyciem koflatora CoughAssist E70 udrażnia drogi oddechowe na czas dłuższy niż w przypadku inwazyjnego odsysania wydzieliny i powoduje mniej powikłań, testy kliniczne dowiodły, że leczenie z użyciem asystora zwiększa szczytowy przepływ podczas kaszlu i zmniejsza częstotliwość nawracania infekcji układu oddechowego. 

Jakie funkcje posiada asystor kaszlu CoughAssist E70?

Asystor kaszlu jest urządzeniem medycznym, jego przepisanie i stosowanie powinno odbywać się tylko pod nadzorem lekarza specjalisty. 

Dane techniczne

Funkcje

Cough-Trak zapewniająca pomoc w synchronizacji. 

Cel kliniczny: 

Zintegrowany algorytm Cough-Trak pomaga w miareczkowaniu i synchronizacji urządzenia z pacjentem, zwiększając komfort i akceptację terapii. 

Jak to działa:

Urządzenie pozwala pacjentowi na kontrolowanie własnej terapii poprzez rozpoczęcie cyklu kaszlu w trakcie spontanicznego wdechu, algorytm: 

  • wykrywa spontaniczny wdech pacjenta, 
  • rozpoczyna fazę wdechu trwającą zadany czas, następnie 
  • automatycznie przechodzi do fazy wydechu 
  • czeka na zainicjowanie przez pacjenta kolejnego wdechu (brak ustalonego czasu trwania pauzy). 

Oscylacje o wysokiej częstotliwości 

Cel kliniczny: 

Oscylacje pomagają w odrywaniu się wydzieliny od ścian oskrzeli dzięki czemu zwiększają jej mobilizację podczas kaszlu. 

Jak to działa: 

Działa to poprzez zastosowanie wibracji oscylacyjnych w drogach oddechowych. 

Przewiń do góry